2018 Artists

  • CERAMICS

  • Nancy Briggs-Ceramics #45

    UWSP alumni www.nancybriggspottery.com
  • Lora Hagen- ceramics #32

    FoA Coucil member
  • Tim Marcotte- ceramics #46

    Porcelain 2017 Award of Excellence Winner FoA council member.
  • Carolina Niebres- ceramics #37

    www.healingvessels.com
  • Michael Schael - ceramics #43

    www.woodfiredpots.com
  • PAINTING/DRAWING

  • Gregory Frederic-Painting #24

    Oils and acrylic www.Crewlart.com
  • Jessie Fritsch-painting #9

    Encaustic (beeswax painting) www.JessieFritsch.com FoA Council Member
  • Debra Lee Hellwig-painting #7

    Acrylic and watercolor www.debra-lee.com
  • Rebecca Korth- painting #2

    Oils www.rebeccakorth.tk
  • Lyn Krause- drawing #38

    pastels
  • Laura Meddaugh-painting #10

    acrylics
  • Scott Menzel- digital painting #41

    2017 Merit Award Winner www.menzelfineart.com
  • Charlotte Fung Miller-painting #42

    www.cfungmiller.com
  • William Millonig- painting #19

    http://millonigart.com
  • FIBER & LEATHER

  • Gerri Ager- fiber #11

  • Pam Bronk-Leather #18

    2017 Merit Award winner www.bronkart.com
  • Sharon Cherney- Leather #3

  • Barbara Geurink-fiber #35

    2017 Merit Award winner www.hotofftheloom.com
  • Sharon Goddard-Fiber #8

  • Ilze Heider- leather #36

    www.ilze.com
  • Pat Kroth- fiber #47

    www.krothfiberart.com
  • Char terBeest Kudla-fiber #31

    www.helensdaughters.com
  • Pat Rued- fiber #28

  • GLASS

  • Kathleen Eggert-Glass #40

    www.eggertglass.com
  • Sharon Fujimoto- Glass #10a

    2017 Award of Excellece winner FoA Council member http://www.fujimotoglass.com/galleries2.html
  • Ken Patzoldt and Jo Manbeck-Glass #22

    www.timberwindglass.com
  • Al Sievers- glass #16

  • JEWELRY

  • Darla Ellickson-Jewelry #39

    www.earloops.com
  • Brenda Gingles-jewelry #13

    Silver ▪ FoA council member
  • Nadine King- jewelry #15

    www.handandspiritjewelry.com
  • Frank Kudla- jewelry #30

    www.adifferentanglejewelry.com
  • Claudia Winter- jewelry #5

    www.baubbly.com
  • PHOTOGRAPHY

  • John Morser -photography #26

    FoA council member
  • Mike Murray- photography #12

    www.northsandphotography.com
  • Bill Lemke- photography #34

    2017 Award of Excellence Winner www.BillLemke.com
  • Robert Rosen- photography #44

    www.robertrosenphtography.com
  • PRINTMAKING

  • Mark Hill-printmaking #17

    www.MarkBHill.com
  • Karen Faller- printmaking #33

    www.squareup.com/store/Ebbandflowfinearts.com
  • Rita Troller- printmaking #14

    www.ritatroller.com
  • SCRATCHBOARD

  • Melissa Mason-scratchboard #23

    2017 Best of Show Winner. www.melissahelene.com ▪ Plover native
  • SCULPTURE

  • Mark Fisher- sculpture #6

    www.turtleclanart.com
  • Cliff Matyszczyk- sculpture #48

  • 2-D MIXED MEDIA

  • Lou Zale-2-D Mixed Media #29

    www.louzale.com
  • 3-D MIXED MEDIA

  • Paul Klein- functional sculpture #20

    2016 best of show winner ▪ FoA council member.
  • Christy Ann Skuban- mixed media 3D #4

    www.artisanforgestudios.com
  • Suzanne Miller- 3D Mixed Media #21

    www.greenchicksstudio.com
  • WOOD

  • Larry Anderson-Wood #27

    2017 Award of excellence winner
  • Will Wipperfurth- wood #25

    www.designsbywill.com